Zasady ogólne

1. Wszyscy dbamy o zdrowy styl życia dzieci.

Zdrowe jedzenie to wartościowe paliwo, które daje dzieciom energię na cały dzień. Za to produkty przetworzone, słodycze i słodzone napoje powodują hiperaktywność i zaburzają koncentrację, utrudniając dzieciom nie tylko naukę. Pamiętamy, aby pakować dzieciom do szkoły jakościowe, niesłodzone, naturalne przekąski i drugie śniadania. Produkty na wspólne klasowe śniadania i poczęstunki z okazji urodzin i innych okazji też nie powinny zawierać rafinowanego cukru, polepszaczy ani barwników.

2. Nie używamy telefonów na terenie szkoły.

Dzieci nie korzystają na terenie szkoły ze sprzętu elektronicznego. Jeśli dziecko ma własny telefon, ten powinien być wyłączony albo wyciszony i schowany przez cały dzień. Jeśli zachodzi pilna potrzeba skomunikowania się dziecka z rodzicami, pomogą w tym nauczyciele i opiekunowie.

3. Komputery zostają w domu.

Komputery, tablety i inne urządzenia elektroniczne nie są w szkole potrzebne, więc dzieci zostawiają je w domu. Zapraszamy do społeczności szkolnej rodziny, które zgadzają się i rozumieją dlaczego ograniczanie świata wirtualnego jest ważne na poziomie szkoły podstawowej i stosują tę zasadę także w domu. Rodzice, przebywając w szkole, też powinni odłożyć elektronikę, skupiając się na dzieciach i dając im dobry przykład.

4. Zabawki zostają w domu.

W szkole dzieci mają wszystko czego im potrzeba do twórczej zabawy, dającej wszystkim uczestnikom równe szanse i nie dzielącej dzieci na grupy według posiadania. Mniej gadżetów to również mniej konfliktów.

5. Dzieci samodzielnie odrabiają prace domowe.

Taki nawyk kształtuje w dzieciach poczucie odpowiedzialności i samodzielność. Można przypomnieć o zadanej pracy domowej, wytłumaczyć coś i pochwalić, jednak dziecko powinno samo wykonać zadaną pracę. To jest inwestycja rodziców w przyszłą samodzielność dziecka.

6. Rodzice dają dobry przykład dzieciom stosując w domu podstawowe zwroty grzecznościowe.

Szanujmy się nawzajem i dawajmy tego wyraz przez codzienne pozdrowienia. Pamiętajmy, że dzieci nas obserwują i od nas uczą się codziennych zachowań. Słowa „magiczne” – dziękuję, proszę, przepraszam – działają przez całe życie. 

7. Rodzice pamiętają o wspólnych śniadaniach i wyposażają dzieci w produkty.

Raz w tygodniu klasy młodsze jedzą wspólne posiłki. Są one ważnym elementem rozwoju społecznego dzieci i pomagają uczyć współpracy oraz przygotowywania prostych dań. Pamiętajmy o szykowaniu dzieciom odpowiednich produktów zgodnie z ustaleniami nauczyciela. 

8. Praktykujemy życzliwość.

Wszyscy wiemy, że uśmiech zaraża. Najpierw trzeba uśmiechnąć się do samego siebie, a następnie dzielić ten uśmiech z ludźmi dookoła nas. 

9. Angażujemy się w życie szkoły.

Szkoła organizuje wydarzenia, w których biorą udział dzieci i rodzice. Każda aktywność jest mile widziana, a wspólna zabawa pozwala nam poznać się, tworzyć więzi i budować naszą społeczność. 

10. Nie wprowadzamy do szkoły zwierząt.

Aby zapewnić komfort i bezpieczeństwo alergikom i dzieciom, które boją się psów, nie wprowadzamy do gmachów szkoły zwierząt. Chodzi nie tylko o duże psy, ale również o małe pieski i wszystkie zwierzęta domowe. Psy na terenie podwórka szkolnego trzymamy na smyczy.

11. Nastolatkowie a zdrowy tryb życia.

Wskazane jest, żeby nastolatkowie wysypiali się dbając o higienę snu, jak również unikali napojów kolorowych, słodzonych. A przede wszystkim ciągle unikali pokus w postaci używek.

12. Punktualność

Punktualność świadczy o szacunku do innych. Zapewnia pewnego rodzaju porządek i bezpieczeństwo w zarządzaniu czasem i pracą na lekcjach. Chcemy rozpoczynać wszystkie aktywności wspólnie. Staramy się przestrzegać tej zasady każdego dnia, rozpoczynając i kończąc zajęcia czy uczestnicząc w spotkaniach i wyjściach pozaszkolnych.